Search This Blog

Yükleniyor...

Ünlülerin dövmeleri: Tupac Amaru ShakurTupek-tupak-tupaç hatta topaç bile denildiğini duydum.En yakın arkadaşınız büyük bir tupac fanı olunca bende kendisi hakkında az çok bir şeyler biliyorum diyebilirim.Doğum tarihimle onun ölüm tarihinin aynı yıl aynı ay aynı gün ve aynı saat olmasıda ilginç bir dipnot.Neyse ne demiştik konu dövmeler.Okuyunca sizde göreceksiniz ki günümüzün popüler dövmeleri aslında Tupac fikri.O kadar çok dövmesi var ki ön ve arka taraftaki dövmeler olarak 2 konu başlığında incelemek en mantıklısı.
Ön kısımda 11 tane dövmesi var.


1) 'Makaveli' dövmesi.Bu dövmenin anlamı asıl adı Niccolo Machiaveeli olan Rönesansın en önemli isimlerinden politika ve tarihin kurucusu sayılan bir kişi.Tupac'da Nicooloyu kendine örnek aldığı için boynuna bu dövmeyi yaptırmış.Bir diğer teoriye göreyse Tupac ölüceğini biliyordu bu yüzden reankarnasyon zımbırtısıyla yeniden geldiğinde intikam almak için yarattığı karakterin adı Makaveli olucaktı.Ama bu görüş çoğu kişi tarafından saçmalık olarak adlediliyor.

2)'Nefertiti ve 2 die 4': Nefertitiyi bilenler bilir.Mısır'da firavundan bile sözü daha çok geçen dönemin hatta Mısır tarihinin en güçlü kadını.Öyleki o dönemde yasaları ve cezaları bile Nefertiti belirler ve adaletiyle tanınırmış.

3)Kurukafa

4)Hearthless: İngilizce olan bu kelime hepimizin bildiği gibi kalpsiz anlamına geliyor.Aslında bu bir tepki dövmesi.Hayatını okuyanlar uğradığı itirafları edilen ithamları kısacası neler çektiğini bilenler görücektir ki kolay bir hayat yaşamadı.Sahip olduğu servetinde çoğu zaten tanzimat davalarına gitmiş.

5)2pac


6)Notorious: İtalyanca olan bu kelimenin Türkçe anlamı adı çıkmış demek.Bu dövmede heartless ile aynı amaç doğrurultusunda yaptırılmış.

7) Thug life: Bu Tupac'in belkide en ünlü dövmelerinden biri tam göbek deliğinin üzerinde büyük puntolarla yazılmış bu dövmenin anlamı ise gangster yaşamı demek.Bu dövmeyi daha fazla açıklamaya gerek yok sanırım.Anlamı her şeyi anlamaya yetiyor zaten.

8) 50 Niggaz:  Niggaz ingilizcede zenci anlamına geliyor.Bir diğer açılımı ise Never İgnorant Getting Goals Accomplished.50 sayısıda Amerikada ki 50 eyaleti ve buradaki zencileri temsil ediyor.


9) Siyah Panter resmi: Panter bildiğiniz gibi yırtıcı ve pek sakin olmayan bir hayvan.Renginin siyah olarak seçilme sebebiyse Tupac'ın kendisini bu siyah panterle özdeştirmesi.

10) Hz. İsa yanan bir hac üzerinde ve 'only god can judge me': son zamanlarda biz ergenler tarafından kızılay haline dönüşmüş olsada aslında only god can judge me Tupac gibi biri için oldukça anlamlı.Dinsizlikle bile suçlandığına bakarsak bu dövme onlara cevap vermeye yeterde artar diye düşünüyorum.

11)Outlaw: bu yazı ise portekizce.Türkçe anlamı haydut demek.Aslında baktığımızda bir dövme diğer tüm dövmelerle bir anlam ilişkisi içerisinde ve hepsinden çıkardığım sonuç Tupac'ın iç dünyasını dışavurum şeklinin şarkılarından sonra dövmelerinin olduğu.


Şimdide arkda taraftaki 9 dövmesine gelelim:

1) Büyük bir hac 18.11: 18 ve 11 rakamları incildeki ayet ve sure numaralarını temsil eden iki sayı.

2)Smile Now: Şimdi gülümse ise Tupac'ın kendine yaptığı bir hatırlatma olarak tahmin ediliyor.Hep macera ve kargaşayla geçen yaşamına dair bir hatırlatma.Ama bundan emin değiliz ölümünden sonra çekilen belgesellerden edindiğim bilgiyse böyle gösteriyor.

3)Ballin: Ballin kelimesi Felemenkçe.Türkçesi ise eğleniyoruz demek.

4)Boss playaz:

5)Fuck the world: anlamı ben yeterince açık :D


6) Surat resmi ve cry later

7)MOB: bu dövmenin açılımı Money Over Bitches anlamına geliyor.Türkçe tercümesi ise bitchlerin elindeki/üzerindeki para demek.

Bir dahaki ünlülerin dövmeleri yazısında görüşmek üzere :)

1 yorum:

 1. Merhaba, düzeltelim: Doğum tarihi ve ölüm tarihi aynı değil.'TUPAK' diye okunur.
  1) Nikollo Makyavel, ünlü Prens kitabında düşmanlarından kaçınmak için ölü taklidi yapılmasını konu alan bir anektod yazmıştır. Tupac hapisteyken bu kitaptan etkilenerek Makaveli ismini alıyor. Zaten şarkılarının çoğunda vurulmaktan,öldürülmekten bahseder hatta ölümünden sonra insanların öldüğüne inanmamasının en büyük nedeni MAKAVELİ'dir.
  7)THUG LIFE = gangster yaşamı anlamına gelmiyor. Pac'ın ağzından dinle 4:38'inci dakika: http://youtu.be/EyRJw0zdnWs
  9) SİYAH PANTER = Amerika'da 60larda var olan başlarda siyahi özgürlük hareketi olan daha sonra kendisiyle çelişip faşizme kayan SİYAH PANTERLER örgütünü temsil ediyor. Tupac'ın anneside bu örgüte üyeydi hatta hapisteyken Pac'a hamileydi. (Tupac'ın teyzesi Assata Shakur Marksist siyahi bir devrimcidir.)
  10) Çok merak edenler varsa Tupac Hristiyan değil Deist'ti.
  11) OUTLAWz = Tupac'ın rap grubu, kanunsuzlar anlamına geliyor. Grubun diğer üyelerinin isimleri Amerika Devleti'nin ünlü düşmanlarıdır. (Napoleon ,İdi Amin, Castro vs.)

  YanıtlaSil